Praga na weekend
Praga, Wielkanoc 2024
Powrót do Pragi po dokładnie 20 latach to magiczny czas. Do tego kiedy masz nocleg w samym sercu starówki, dokładnie 2 minuty od Mostu Karola, to w ogóle jest petarda.
Praga, jej starówka i najbliższe otoczenie, to perełka na skalę europejską, którą możesz zwiedzić i poczuć jej wyjątkowy klimat bez problemu w ciągu 2 dni. Większość najpopularniejszych zabytków znajduje się w zasięgu nóg, więc możesz poruszać się pieszo. Warto jednak dodać, że Praga ma bardzo dobrze rozbudowane i skomunikowane metro, których stacje znajdują się bezpośrednio przy najważniejszych punktach miasta.
Nasz apartament, znaleziony na portalu booking.com to dwupokojowe mieszkanie z kuchnią przy ul. Karlovej 24. Ciekawy był kontrast codziennego wyjścia na spacer, kiedy to z cichego mieszkanka wchodziliśmy bezpośrednio na ruchliwą, pełną ludzi i zapachów brukowaną ulicę. Tuż przy naszej kamienicy znajdował się punkt z bagietkami, Irish Pub, sklepy z pamiątkami, restauracja z czeskimi specjałami oraz urokliwa, maleńka włoska knajpka na rogu wąskiej uliczki.
Nie ukrywam, że jedynym minusem lokalizacji w ścisłym centrum starego miasta był brak jakiegokolwiek zielonego skwerku. A że byliśmy z pieskiem to miał on problemy z codzienną toaletą.

Pierwszy raz byliśmy w Wielkanoc w Czechach, więc nie wiedziałam czego spodziewać się pod względem dostępności sklepów, restauracji. Jednak moje obawy szybko się rozwiały kiedy to zobaczyłam ogromne tłumy turystów na przejściu dla pieszych, w kierunku Mostu Karola. Wszystkie restauracje oraz większość sklepów były otwarte od rana do wieczora. Okazało się, że Wielkanoc to idealny czas na przyjemny pobyt w Pradze ❤️
Most Karola
Obowiązkowym punktem podczas pobytu w Pradze jest Most Karola na rzece Wełtawa. Łączy dwie dzielnice: Mala Strana ze Starym Miastem. Ma prawie 516 m długości i jest najstarszym mostem kamiennym świata o rozpiętości przęseł 9,5 m szerokości. Znajdziemy na nim 30 figur, po 15 z każdej strony. Elementem obowiązkowym spaceru po Moście Karola jest figura św. Jana Nepomucena. Jej dotknięcie według legendy przynosi szczęście.

Polecam odwiedzić jedną z wież, które stoją po obu stronach rzeki. My odwiedziliśmy gotycką wieżę po stronie dzielnicy Starego Miasta. Wystarczy pokonać kilkadziesiąt schodów, by wejść na taras widokowy i zobaczyć Most Karola z góry. Inna perspektywa, z kilkudziesięciu metrów pokazuje zwykle tłumy turystów podziwiających most oraz urokliwe, czerwone dachy starego miasta. Można dostrzec ukryte prywatne tarasy na dachach małych kamieniczek, na których mieszkańcy piją poranną kawę. Widok pozwala przenieść się w czasie…
Dookoła Mostu Karola znajdziemy klimatyczne restauracje. Warto odwiedzić je po obu stronach rzeki. Od strony Starego Miasta polecam restaurację Kampa, która szczególnie wieczorem, poza wytrwanymi daniami i drinkami, oferuje niecodzienny widok na Most Karola. Według mnie jest on mniej znany, niż ten od strony Malej Strany. Godzinami można podziwiać pięknie oświetlone przęsła mostu, również po drugiej stronie rzeki. Tym razem naszą sympatię zyskała restauracja z pięknym tarasem: Lavka. Możemy skosztować tu typowo czeskich dań, jak i tych z kuchni świata. Polecam steka oraz kolorowe drinki. Dodatkową atrakcją Lavki jest możliwość wypożyczenia rowerku wodnego, dzięki któremu zobaczymy Pragę z perspektywy wody. My nie zdecydowaliśmy się skorzystać z tej rozrywki ze względu na mocny wiatr oraz w mojej ocenie mało bezpieczną przyjemność z psem. Jednak ciekawie wyglądają kolorowe łódeczki na ciemnej tafli Wełtawy.

Hradczany i Złota Uliczka
Przechodząc Mostem Karola z dzielnicy Mala Strana w kierunku Starego Miasta, po ok. 15 minutach dojdziemy do Zamku Praskiego (Zamek na Hradczanach). Idąc mostem, w zasadzie przez cały czas, naszym oczom ukazuje się zachwycający widok na ten zamek. Jest to jeden z największych kompleksów zamkowych świata. Składa się z zabytkowych pałaców, budowli sakralnych, rozległych ogrodów i malowniczych zakątków. Dziś jest tu siedziba prezydenta Republiki Czeskiej. Nad zamkiem góruje gotycka katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha. Grunty zamku są ogólnodostępne w ciągu dnia. Możemy swobodnie spacerować po trzech wewnętrznych dziedzińcach bez konieczności kupowania biletu. Aby zwiedzić najważniejsze zabytki trzeba już zakupić bilet i zarezerwować co najmniej 3 godz. czasu.
Do innych ciekawych zabytków zalicza się m.in. złota uliczka, dla wielu turystów obowiązkowy punkt wycieczki do Pragi. Nazwa uliczki wzięła się od żydowskich złotników, którzy mieli tu kiedyś zamieszkiwać. Znajdziemy tu niewielkie, urokliwe skupione pod murem zamkowym domki. Dziś w nich już nikt nie mieszka, są tu sklepy z pamiątkami.
Spacerując ogrodami królewskimi polecam przysiąść na ławce albo jednym z murków po to, aby podziwiać panoramę miasta. Most Karola widoczny z oddali, pojawia się w niektórych momentach, ustępuje miejsca czerwonym dachówkom staromiejskich kamienic.


Replika Wieży Eiffla
Niedaleko Zamku Praskiego znajduje się replika Wieży Eiffla. Zachęcam do tej krótkiej wycieczki pieszej, ponieważ nadal możemy cieszyć się klimatem starego miasta. Pozytywnie zaskoczy nas mniejsza liczba turystów oraz stopniowo pojawiające się widoki na miasto, ze względu na podejście na wzgórze Petrin. Naprawdę warto się tu wybrać, bo moim zdaniem jest to najlepszy punkt widokowy na Pragę. Wieża, która została zbudowana zaledwie 2 lata po wzniesieniu wieży Eiffla ma 60 metrów wysokości, na jej szczyt prowadzi 299 schodów. Opcjonalnie, za dodatkową opłatą można wjechać windą na górę. Na dole znajduje się kawiarnia oraz kasy.

Nowe Miasto
Spacerując po dzielnicy Mala Strana, wzdłuż Wełtawy dojdziemy do dzielnicy Nove Mesto i nietypowego budynku Tańczący Dom. Jest to jeden z charakterystycznych punktów Pragi i pokazuje, że stolica Czech potrafi zachwycić nie tylko zabytkami. Budowla powstała na początku lat 90 XX wieku, a inspiracją była para słynnych amerykańskich tancerzy: Fred Astair i Ginger Rogers, stąd nazwa budynku Ginger&Fred.

Nieopodal tańczącego domu, dosłownie 10 minut pieszo znajdziemy inną, nietypową i niespotkaną dotychczas przeze mnie wcześniej atrakcję - obrotową głowę pisarza Franza Kafki. Znana również jako statua Kafki to plenerowa 11 metrowa rzeźba kinetyczna, przedstawiająca czeskiego niemieckojęzycznego pisarza, zainstalowana w 2014 r. przed centrum handlowym Quadrio. Ruchoma głowa Kafki została zbudowana z błyszczących, metalowych elementów, które są w ciągłym ruchu. Pełny obrót robi raz na godzinę, o pełnej porze, pokaz trwa 15 minut. Bardzo przyjemny widok, polecam.

Kiedy nadal spacerujemy po dzielnicy Nove Mesto polecam odwiedzić plac Wacława, jeden z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Pragi. To nie tylko tętniące życiem centrum fast foodów, zakupów i hoteli, ale także ważne miejsce historyczne w Czechach. To tutaj zaczęła się Aksamitna Rewolucja w 1989 r. Jako pamiątka burzliwych wydarzeń ufundowano pomnik poświęcony Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Znajduje się tu również pomnik konny św. Wacława, od którego plac otrzymał nazwę. Przy placu Wacława znajduje się praskie Muzeum Narodowe.

Zegar astronomiczny
Wracamy do serca Starego Miasta, konkretnie do Ratusza Staromiejskiego na Rynku Staromiejskim. Koniecznie musimy zatrzymać się przy najstarszym astronomicznym zegarze świata: Orloj z 1490 r. Jest to jeden z najważniejszych zabytków Pragi, uważany za cud techniki i jeden z cudów świata. Co godzinę możemy podziwiać animacje 12 obracających się apostołów, które przyciągają tłumy turystów. Naprawdę! Gdy zbliża się pełna godzina na placu robi się gęsty tłum gapiów, tak gęsty, że trudnością staje się przejście z jednej strony placu na drugą.
Ciekawa jest miejska legenda, dotycząca twórcy zegara. Okazuje się, że po ukończonej pracy został on oślepiony! Tylko dlatego, żeby nie mógł wykonać kopii tego niezwykłego dzieła.


Zachęcam również do spaceru po Rynku Staromiejskim. Możemy tu odpocząć w jednej z wytwornych restauracji, bądź zjeść przekąskę w budce typu fast food. Centralnym punktem rynku jest XIV wieczny Kościół Matki Bożej nad Tynem z dwiema imponującymi, 80 metrowymi iglicami. Widać je w zasadzie z każdego punktu w mieście, a nocą z jej niewielkich okienek tli się klimatyczne światełko. Przypomina to obraz z jakiejś bajki.
Dodatkową atrakcją, tuż za Kościołem Matki Bożej, po jej prawej stronie znajduje się Muzeum figur woskowych Madame Tussauds. Jest to ciekawa alternatywa dla dużych i małych oraz na deszczowe dni.

Kategoria: Citybreak
1 Komentarz
dargolek
Pamiętam te magiczne uliczki, ten klimacik, knajpy, zapalone świeczki. Sam fakt, że byliśmy tam po 20 latach. Mega romantyczne miejsce, polecam każdemu, Pragę trzeba zobaczyć, a szczególnie wieczorową porą. Magiczne miejsce.
2025-07-02 23:29:22
Będzie mi miło jak zostawisz komentarz